29.03.2024
Noma | Atsauksmes | Kontakti
 
 
Sākums
Kā lietot, kādas ir sajūtas
Iekārtas
 Iekārtas izvēle
 Produktu katalogs
 Terapijas iespējas
 Tehnoloģija un elektromedicīna
 CES tehnoloģija
 Elektromedicīnas vēsture
 Alpha-Stim® vēsture
Informācija mediķiem
Jautājumi un atbildes (FAQ)
Audiovizuālie materiāli
Atsauksmes


IESAKA 
LATVIJAS FIZIKĀLĀS MEDICĪNAS ASOCIĀCIJA


 
 

Kā darbojas Alpha–Stim® CES?

Līdz šim veiktie, kā arī šobrīd notiekošie pētījumi uzskatāmi liecina, ka Alpha–Stim® patentētā mikrostrāvas viļņu unikālā forma aktivizē noteiktas nervu šūnu grupas, kas atrodas smadzeņu pamatnē. Šīs nervu šūnu grupas ražo ķīmiskas vielas – serotonīnu, acetilholīnu un citas, kas ietekmē ķīmiskos procesus citās nervu sistēmas šūnās – kā tuvumā esošajās, tā arī attālāk dislocētajās. Faktiski, šīs šūnu grupas kontrolē nervu ceļus, kas no galvas smadzenēm virzās lejup uz muguras smadzenēm.

Alpha–Stim® SCS terapijas pamatā ir viegla kraniālā elektroterapeitiskā stimulācija (Cranial Electrotherapy Stimulation) ar organismam harmoniskas formas signālu, kura precizitāti nodrošina īpašs mikroprocesors ar pastāvīgu izejošā signāla kontroles funkciju. Rezultātā tiek harmoniski sabalansēta delta, alfa, teta u.c. smadzeņu viļņu aktivitāte, ko iespējams novērot ar encefalogrammu (EEG). Terapijas rezultātā beta–endorfīna (hormons, kas atbild par enerģiju, vitalitāti un atbrīvotību) līmenis palielinās par 98% plazmā, par 219% CSF. Serotonīna (neirotransmiteris, kas regulē emocijas, uzvedību un domāšanu) līmenis palielinās par 15–40% plazmā, par 50–200% CSF. Notiek acetilholīna (svarīgs neirotransmiteris, kas nodrošina domāšanu un kustību funkcijas) līmeņa regulācija. Tas viss pozitīvi un paliekoši ietekmē pašsajūtu, noskaņojumu, domāšanu un uzvedību.

Mainot elektrisko un ķīmisko aktivitāti noteiktās smadzeņu pamatnes nervu šūnās, Alpha–Stim® izraisa divējādu efektu – no vienas puses, mikrostrāvas viļņu ietekmē dažu neiroloģisko sistēmu aktivitāte pastiprinās, un tai pat laikā pavājinās aktivitāte citās. Šī neiroloģiski "precīzā regulēšana" tiek dēvēta par modulāciju. Tā rodas vai nu noteiktu smadzeņu sistēmu elektrisko procesu – pazīstama kā alfa stāvokļa – aktivizācijas rezultātā, vai vienlaicīgi (kopā) ar šiem procesiem.

Alfa stāvokli ir iespējams reģistrēt, veicot smadzeņu viļņu ierakstus jeb elektroencefalogrammas (saīsinājumā – EEG). Smadzeņu darbības noskaņošanos uz alfa ritmiem pavada miera, relaksācijas sajūtas rašanās visā ķermenī un koncentrēšanās spēju pieaugums. Neiroloģiskie mehānismi, kas sāk darboties alfa stāvoklī, vājina stresa radītās sekas, mazina satraukumu un stabilizē noskaņojumu, regulējot noteiktu sāpju veidu sajūtu un uztveri.

Šāda iedarbība var tikt sasniegta jau pēc viena Alpha–Stim® lietošanas seansa, un rezultāti liecina, ka atkārtoti seansi terapeitisko iedarbību – gan tās stipruma, gan noturības ziņā – palielina un nostiprina. Vairumā gadījumu terapijas rezultātā sasniegtais efekts ir stabils un pastāvīgs. Tas savukārt ļauj pieņemt, ka Alpha–Stim® izraisītās izmaiņas organisma elektriskajos un ķīmiskajos procesos ir nodrošinājušas ilgtermiņā stabilus ārstnieciskus rezultātus un organisma "atgriešanos" līdzsvara (veseluma) stāvoklī.

Alpha–Stim® tehnoloģijas izstrādātājs un Alpha–Stim® ierīču ražotājs – Electromedical Products International, Inc.–  arī šobrīd turpina aktīvu izpētes darbu, arvien detalizētāk un dziļāk apzinot smadzenēs notiekošos elektriskos un ķīmiskos procesus un nervu sistēmas darbības mehānismus. Jau šobrīd Alpha–Stim® patentētā tehnoloģija ir palīdzējusi atgūt veselību un labu pašajūtu tūkstošiem cilvēku visā pasaulē, atbrīvojot viņus no sāpēm, dažāda veida noskaņojuma nekārtībām – trauksmes, depresijas, bezmiega – un citiem fizioloģiska un psiholoģiska rakstura traucējumiem.

Izmaiņas elektroencefalogrammā (EEG)

EEG rādītāji pirms Alpha–Stim® seansa



EEG rādītāji pēc 10 minūšu Alpha–Stim® seansa


Konkrētā pētījuma uzdevums bija noteikt kraniālās elektroterapijas (CES) ietekmi uz smadzeņu garozas aktivitāti – pirms un pēc 20 minūšu CES seansa. Mērījumi tika veikti ar kvantitatīvās elektroencefalogrāfijas (QEEG) palīdzību. Eksperimentālo pētījumu papildina smadzeņu garozas aktivitātes izmaiņu pētījums pēc trīs un sešu nedēļu garumā veiktiem CES seansiem.

Izmantotā metode

Digitālās EEG, kas nepieciešamas QEEG analīzei, ir iegūtas, izmeklējot 30 brīvprātīgos un lietojot Neurodata–24 digitālo EEG sistēmu. CES seansi tika veikti, izmantojot Alpha–Stim 100 kraniālās elektroterapijas ierīces 0,5 hercu frekvencē. QEEG dati tika apstrādāti un analizēti ar NeuroGuide sistēmu. Datu statistiskā analīze tika veikta, izmantojot NeuroGuide, SPPP un JMP statistikas programmas. Asinsspiediens, sirds pulss, ādas elektriskā aktivitāte un pirkstu temperatūra tika mērīti pirms kraniālās elektroterapijas, seansa laikā, uzreiz pēc tā, un vēlreiz pēc trīs nedēļām (šai laikā kraniālās elektroterapijas seansi veikti katru dienu).

Rezultāti

CES seansu laikā, izmantojot 0,5 hercu frekvenci, tika novērots būtisks delta un gamma frekvenču aktivitātes pieaugums visā smadzeņu garozā – šis efekts ir novērojama visiem dalībniekiem. Pēc viena 20 minūšu CES seansa tika novērota aktivitātes līmeņa samazināšanās delta un teta frekvencēs, ko vienlaicīgi pavadīja alfa frekvences aktivitātes palielināšanās. Brīvprātīgie ziņoja, ka pēc 20 minūšu CES seansa jūtas daudz mierīgāki. Daži brīvprātīgie savas sajūtas raksturoja šādi: "Mana galva kļuvusi "tīrāka", noskaidrojusies apziņa, jūtos daudz modrāks." Cilvēki, kuriem bija sāpes vai trauksme, pēc viena 20 minūšu CES seansa ziņoja par būtisku šo sajūtu samazināšanos.

Secinājumi

Eksperimentālais pētījums rāda, ka kraniālā elektroterapija pie 0,5 hercu frekvences veicina delta un gamma frekvences aktivitāti stimulācijas laikā. Pēc viena 20 minūšu CES seansa būtiski palielinās alfa frekvences aktivitāte, savukārt nozīmīgi samazinās delta un teta frekvenču aktivitāte. Shēmas, kas demonstrē situāciju pēc ārstēšanas, apliecina, ka viena CES seansa iedarbība uz QEEG ir saskaņā ar brīvprātīgo sniegtajiem ziņojumiem par trauksmes mazināšanos un vienlaicīgi modrības un atslābināšanās sajūtas palielināšanos.

Atsauces:
Kirsch, D. L. (2002) The Science Behind Cranial Electrotherapy Stimulation. Edmonton, Alberta: Medical Scope Publishing Corporation.


Attēlā redzama kvantitatīvās elektroencefalogrammas smadzeņu karte (QEEG), kas parāda izmaiņas smadzeņu aktivitātē 30 brīvprātīgo elektroencefalogrammās pēc 20 minūšu Alpha–Stim® CES seansa 0,5 Hz frekvencē. Zilā krāsa rāda aktivitātes samazināšanos pēc Alpha–Stim® lietošanas, savukārt sarkanā krāsa – aktivitātes pieaugumu. Pēc 20 minūšu Alpha–Stim seansa pieaug alfa aktivitāte (smadzeņu viļņi, kas atbild par atslābinātību), vienlaikus samazinoties delta aktivitātei (miegam raksturīgie viļņi). 

Attēlā redzama smadzeņu elektriskā aktivitāte pēc 20 minūšu Alpha–Stim® CES seansa 0,5 Hz frekvencē. Balstoties uz 30 brīvprātīgo dalībnieku eksperimenta rezultātiem, tika izveidota vidējā EEG, lai noskaidrotu vidējās izmaiņas smadzeņu aktivitātē pēc 20 minūšu Alpha–Stim® seansa. Aktivitātes mazināšanās pēc Alpha–Stim seansa shēmā ir parādīta ar dažādiem zilas krāsas toņiem, bet aktivitātes pieaugums – ar dzelteniem un sarkaniem toņiem (zaļā krāsa apzīmē rajonus, kur izmaiņas netika novērotas).

Shēmā redzams, ka samazinās delta aktivitāte, 1, 2 un 3 hercu frekvences atbilst nomoda stāvoklī esošiem cilvēkiem ar kognitīvo funkciju traucējumiem. Būtisks aktivitātes pieaugums novērojams alfa frekvencē, augstāko atzīmi sasniedzot pie 9 Hz atzīmes. Pieaugums novērojams arī pie 12, 13 un 14 Hz frekvences ar 13 un 14 Hz aktivitātes centrēšanos zonā C3. Neiroterapijā, kuras pamatā ir EEG rezultāti, ir ierasta prakse veicināt 13–15 Hz aktivitātes pieaugumu (sensoru kustību ritmu, SMR) zonā C3, lai veicinātu atslābumu, ārstētu epilepsiju, uzmanības deficīta problēmas (ADD), hiperaktivitāti un citus traucējumus (http://www.eegspectrum.com/Applications/ADHD-ADD/EfficacySMR-BetaIntro2/). Izmaiņas, kas novērotas 30 brīvprātīgajiem pēc viena Alpha–Stim® seansa, saskan ar pacientu ziņojumiem par lielāku iekšēju mieru un kognitīvo funkciju uzlabošanos.

Attēlā redzama salīdzinošā smadzeņu aktivitāte, izteikta procentos no kopējās – 100% – smadzeņu aktivitātes katrā no frekvencēm. Aktivitātes izmaiņas apstiprina vispārējo tendenci – lēno, ar miegu un kognitīvajiem traucējumiem saistīto viļņu aktivitātes samazināšanos, un pieaugošu aktivitāti alfa un SMR frekvencēs, kas asociējas ar mieru un relaksāciju.

 

 

 

Ārsta komentārs:

Alpha-stim ir mūsdienīga, droša, un, galvenais, efektīva medicīnas metode, ko rekomendējam pacientiem ar nemieru, depresiju, baiļu sajūtu, bezmiegu, sāpēm. Svarīgi, ka elektroterapeitiskajai stimulācijai, atšķirībā no medikamentozas terapijas, nav nevēlamu blakņu. Ierīce var būt pacienta sabiedrotais gan mājas, gan komandējumā, gan izbraucienā, jo ir portatīva un ērta lietošanā. Esam šo ierīci atzinīgi novērtējuši ikdienas praksē, jo ar salīdzinoši nelieliem izdevumiem varam būtiski uzlabot savu pacientu dzīves kvalitāti.

To var apliecināt arī mani kolēģi Latvijā un citās valstīs, kas praksē izmanto Alpha-stim. 

Dr. med, Doc. Inese Kokare

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas
fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra vadītāja


  Attēlos redzamo 
  un citu lietotāju 
  atsauksmes

LFMA (Latvijas Fizikālās Medicīnas Asociācija) regulāri organizē dienas apmācības seminārus “Trauksmes, depresijas, bezmiega un sāpju ārstēšana ar Alpha-stim® mikrostrāvu medicīnas iestādēs un mājās. Teorija, efektivitāte, pētījumi, praktiskās nodarbības.”
Apmācības noslēgumā dalībnieks izpilda zināšanu pārbaudes uzdevumus, kas dod iespēju saņemt 8 resertifikācijas kredītpunktus.
Par nākamajiem apmācības pasākumiem lūdzu interesēties LFMA sekretariātā pa tālr. 76079345, 29510148

»